Szanowni Państwo,

zapraszamy do uczestnictwa w projekcie Miasta Idei, który ma za zadanie wypracowanie najlepszych rekomendacji dla śląskich miast. Trzecie spotkanie z cyklu MIASTA IDEI odbędzie się w Tychach, w dniu 24.05.2016 roku (wtorek). Tego dnia w Pasażu Kultury Andromeda w Tychach odbędzie się debata z udziałem ekspertów oraz mieszkańców miasta.

Wnioski z warsztatów przedstawimy na Panelu dyskusyjnym – debacie ekspertów.

PANEL DYSKUSYJNY – DEBATA EKSPERTÓW godziny 12.30-14.00

Paneliści:

  • Daria Szczepańska – I zastępca prezydenta miasta Tychy
  • Patryk Białas – dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach
  • dr Krzysztof Bierwiaczonek – socjolog, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Zbigniew Gieleciak – prezes zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodnej
  • Agnieszka Labus – architekt, urbanistka
  • Robert Skitek – architekt.

Prowadzący:

  • Przemysław Jedlecki – dziennikarz Gazety Wyborczej

Po warsztatach zaprezentowane zostaną wypracowane przez mieszkańców rekomendacje. Od nich rozpocznie się dyskusja pt. „Tychy najlepszym miastem do życia na Śląsku?” W czasie rozmowy zastanowimy się, posługując się przykładami z Tychów czym tak naprawdę powinno być dobre miasto? Jakie zadania ma wobec młodych i starszych? Jak urządzać przestrzeń miasta? Czy wystrój miasta i np. mała architektura mogą zachęcać do korzystania z miasta? Jakie jeszcze warunki musi spełniać dobre miasto? Co z kulturą, edukacją, spędzaniem czasu wolnego? Jak miasto może kreować takie przestrzenie na przykładzie Paprocan oraz budowanego Wodnego Parku Tychy? Jak miasto powinno wspierać aktywność mieszkańców (konsultacje, budżet partycypacyjny)?
Na koniec zastanowimy się też na przyszłością Tychów i nie tylko. Dziś miasta chcą być „smart”. Dlaczego to takie ważne i czy chodzi tylko o naszpikowanie miasta elektroniką?

Projekt „Miasta Idei” to próba wypracowania najlepszych pomysłów i dobrych praktyk dla śląskich miast.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy do udziału.