Od  14 lat  15 maja obchodzimy w Polsce święto przyrody i ekologii – Dzień Polskiej Niezapominajki.

Przyjęte w 2002 r. święto ma na celu promowanie walorów przyrodniczych środowiska, w którym mieszkamy oraz przypominanie o jego ochronie i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto to ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil, osób, miejsc i sytuacji. Akcję zapoczątkował w 2002 r. redaktor radiowej Jedynki, prowadzący „Ekoradio”- Andrzej Zalewski (zm. 2011r.). Pierwsze obchody Święta Polskiej Niezapominajki odbyły się 15 maja 2002 roku.

Niezapominajka (Myosotis L. – dosłownie „mysie uszko”). Roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych. Zwyczajowo nazywana niezabudką. Kwitnie od maja do początku czerwca. Niezapominajki są niewymagające i bardzo łatwe w uprawie, właściwie same się uprawiają. Potrzebują jedynie regularnego i dość obfitego podlewania podczas suchej wiosny. Również same się wysiewają ale jeżeli chcemy wyprodukować własne roślinki to trzeba je wysiać na rozsadniku w czerwcu. Po miesiącu siewki należy przepikować a gdy zaczną tworzyć kępki wysadzić na miejsce stałe. Niezapominajki mogą rosnąć w przeciętnej ale wilgotnej glebie ogrodowej. Rosną i kwitną zarówno w słońcu jak i w cieniu.

Z okazji Święta Polskiej Niezapominajki odbywa się już VI Rajd Rowerowy i Pieszy, którego trasa biegnie malowniczą okolicą wokół Jeziora Paprocańskiego i ścieżką przyrodniczo – edukacyjną na użytku ekologicznym.

Zbiórka uczestników: Tychy – Ośrodek Wypoczynkowy „Paprocany” (koło biura), godz. 11.00. w niedzielę 15.05.2016 r.

Informacje: pkekolotychy@o2.pl, tel. 32 327 00 04

plakat 2016