Gala Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości to stała, coroczna impreza Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach, stanowiąca gospodarcze podsumowanie roku w życiu Izby, dająca przekrój najlepszych nowych firm, produktów i usług z terenu województwa śląskiego. Organizowana jest nieprzerwanie od 2001 roku w zabytkowych wnętrzach Zameczku Myśliwskiego książąt pszczyńskich w Promnicach.

W trakcie Gali wręczane są prestiżowe statuetki „Hermesów Biznesu”, stanowiących wyróżnienie dla firm, przedsiębiorców i instytucji w istotny sposób wpływających na rynek regionalny, promujących produkty regionalne, tworzących nowe więzi gospodarcze z kontrahentami zagranicznymi, wdrażających usługi innowacyjne, jak również łączących gospodarkę rynkową ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Wyróżniane są również produkty oferowane dla mieszkańców regionu w ramach działań podejmowanych we współpracy z samorządem terytorialnym. Hermes to posłaniec greckich bogów – starożytny patron handlu, bogactwa i kupców. Róg obfitości obdarzał każdego swego posiadacza nieskończonymi dobrami – zgodnie z wolą Zeusa. W statuetce (dziele tyskiego rzeźbiarza Mariusza Chodorka) róg przywodzi na myśl również miasto – Tychy, w którego herbie widnieje róg myśliwski.

Statuetki przyznawane są przez Kapitułę w kategoriach dla najlepszej Firmy, Produktu i Usługi, a także Przedsiębiorcy Roku i Wybitnej Postaci Regionu, tj. osobistości woj. śląskiego, mającej największy wpływ zarówno na rozwój gospodarczy jak i społeczno-kulturalny regionu. W trakcie Gali przyznawane są również odznaczenia państwowe, samorządu wojewódzkiego oraz gospodarczego.

Wyróżnienie nagrodą „Hermesa” stanowić ma dla śląskich przedsiębiorców oznakę sukcesu, prestiżu oraz rekomendację ułatwiającą nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz gospodarczych na rynku lokalnym, wojewódzkim i międzynarodowym. Wyróżnienia przyznane są najbardziej prężnym i wyróżniającym się przedsiębiorcom ze sfery przemysłu, handlu czy usług. Kryteria oceny to m.in. dynamika rozwoju firmy, innowacyjne rozwiązania, sukcesy odnoszone na rynku lokalnym i narodowym.

– Gospodarka w Polsce rozwija się coraz lepiej od kilkunastu lat, ale kierunek zmian w otoczeniu spowoduje, że liczba pracujących już w 2020 roku zmniejszy się o 600 tys. osób tj. nastąpi ich spadek o 3,6 % do 16,5 mln pracujących. Zmiany technologiczne, związane z automatyzacją oraz rozwojem sztucznej inteligencji, tylko w ciągu najbliższych 10 lat mogą spowodować likwidację 7,3 mln miejsc pracy. Taki jest bowiem potencjał automatyzacji czynności, obejmujący 49 % czasu pracy w Polsce – mówił Zbigniew Gieleciak, prezes zarządu Izby.

Laureaci:

Wyróżnienie w kategorii Firma otrzymało Centrum Komputerowe Planeta Marcin Dejas. Nagroda główna trafiła do Auto Partner S.A.

W kategorii Produkt wyróżniono Piekarstwo Krzysztof i Wiesław Krzak s.c. za produkty piekarnicze wytwarzane wg tradycyjnych receptur. Nagrodę główną otrzymała firma HASO S.C. Andrzej Paszek, Jerzy Macioszek za stację ładowania samochodów elektrycznych EVE.

W kategorii Usługa wyróżnienia otrzymała firma Stefa fitness Sp. z o.o. za profesjonalizm i kompleksową ofertę usług fitness. Nagroda główna trafiła do SAN-EL Sp z o.o. za wysoką jakość oraz profesjonalizm realizowanych usług i inwestycji elektrycznych.

W kategorii Debiut Ekspansja Rynkowa wyróżnienie otrzymała Paulina Bełoniak Grupa Projektowa oraz Maszkieteria Aleksandra Boczoń. Obie firmy zostały uhonorowane za rozwój i ekspansję na rynku regionalnym.

Nagrodę główną w kategorii Przedsiębiorca Roku otrzymał Artur Tomasik Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. zarządzającego lotniskiem w Pyrzowicach. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Robert Gałązka, do maja 2018 r. prezes oraz dyrektor generalny Nexteer Automotive Poland.

W trakcie Gali wyróżnia się również wybitne osobistości województwa śląskiego, mającej największy wpływ zarówno na rozwój gospodarczy jak i społeczno-kulturowy regionu. Statuetkę w tej kategorii odebrał Kazimierz Karolczak Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Statuetkę w kategorii Promotor Przedsiębiorczości odebrała Daria Szczepańska, obecnie Prezes Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o., za efektywne i skutecznego budowanie współpracy samorządu terytorialnego z samorządem gospodarczym.

W trakcie Gali wręczono również odznaczenia samorządu wojewódzkiego. Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego odebrali Maria Meresińska – właścicielka hurtowni MERA oraz Roman Szyja właściciel firmy Joker Club. Ponadto Złoty Medal za Długoletnią Służbę, nadawany przez Prezydenta RP, otrzymał Marek Krawczyk, prezes zarządu Szpitalu Miejskiego w Tychach sp. z o.o.

W Gali Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości wzięło udział ok. 700 zaproszonych gości ze świata biznesu, kultury, polityki oraz mediów. Wśród zaproszonych byli m.in. posłowie do Parlamentu Europejskiego i krajowego, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i miejskiego, przedsiębiorcy, ludzie kultury. Uroczystość uświetnił występ zespołu Big Belfer Band, który swoim brzmieniem przypomina amerykańskie orkiestry z lat 40. i 50. XX wieku.

Gala współfinansowana była ze środków budżetu samorządu Województwa Śląskiego.

Honorowy patronat Wojewody Śląskiego

Honorowy patronat Przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Relacja z Gali: