Nowe inwestycje na terenie Miasta Tychy i związane z tym faktem zapotrzebowanie na pracowników staje się dla przedsiębiorców w chwili obecnej prawdziwym wyzwaniem. Zaspokojenie wszystkich potrzeb kadrowych przedsiębiorców jest coraz bardziej problematyczne wraz z malejącą stopą bezrobocia i rosnącymi potrzebami firm.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pracodawców Powiatowy Urząd Pracy w Tychach, Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna Podstrefa Tyska zorganizowały w dniu 26 października 2017 roku na Stadionie Miejskim w Tychach Giełdę Pracodawców. Spotkali się na niej przedstawiciele lokalnych i regionalnych firm z potencjalnymi pracownikami i uczniami kończącymi edukację zawodową. Motto przewodnie giełdy brzmiało: „Przekuj marzenia o pracy w pracę marzeń”. Otwierając giełdę, Zbigniew Gieleciak, prezes Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach podkreślił, że dziś wygrywają na rynku te firmy, które od lat inwestowały w pracowników.

W dużej sali konferencyjnej stadionu obecne były firmy z branży samochodowej (m.in. FCA Poland, Lear, Boryszew Maflow, Adient Seating, Nexteer, Kwangjin), spożywczej (Maspex, Hilton Foods, Daro), handlowej (Tesco, OBI, Stokrotka), specjalistycznej (Nitroerg, Top-Thimm) i budowlanej (Concret, Chrobok), a ponadto prezentowały się spółki miejskie (PKM, Master) oraz spółdzielnia mieszkaniowa „Oskard”.

Otwierając giełdę, Zbigniew Gieleciak, prezes Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach podkreślił, że dziś wygrywają na rynku te firmy, które od lat inwestowały w pracowników. W sytuacji, kiedy utrzymuje się dobra koniunktura w gospodarce, a rynek pracy jest rynkiem pracowników (to oni dyktują w dużej mierze warunki), te przedsiębiorstwa mają doświadczoną i lojalną załogę.

– Jeszcze kilka lat temu w Tychach stopa bezrobocia wynosiła ok. 10 proc., dziś jest to 3 proc., podobnie jak w gminach powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Jednak w dobie dobrej koniunktury i rozwijających się technologii potrzebni są doświadczeni specjaliści. O nich teraz trudno. Tempo rozwoju jest teraz tak duże, że moje wnuki będą się uczyć zawodów, których dziś jeszcze nie ma – mówił Zbigniew Gieleciak.

Nowością w organizowanych targach było zaproszenie do udziału nie tylko osób bezrobotnych, ale przede wszystkim uczniów szkół zawodowych, techników oraz liceów z terenu województwa śląskiego i województw ościennych, którzy kończą edukację. Zaproszono też potencjalnych pracowników nie tylko z Tychów, ale również z Oświęcimia, Mikołowa, Pszczyny, Bielska-Białej, Mysłowic, Katowic. Liczny udział w Giełdzie wzięli absolwenci i uczniowie ostatnich klas szkół wyższych, średnich i zawodowych.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Tychy, pan Andrzej Dziuba. Patronat medialny sprawowało Radio eM.

/za: Nowe Info, 26.10.2017/