Gala Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości to stała, coroczna impreza Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach, stanowiąca gospodarcze podsumowanie roku w życiu Izby, dająca przekrój najlepszych nowych firm, produktów i usług z terenu województwa śląskiego. Organizowana jest nieprzerwanie od 2001 roku w zabytkowych wnętrzach Zameczku Myśliwskiego książąt pszczyńskich w Promnicach.

W trakcie Gali wręczane są prestiżowe statuetki „Hermesów Biznesu”, stanowiących wyróżnienie dla firm, przedsiębiorców i instytucji w istotny sposób wpływających na rynek regionalny, promujących produkty regionalne, tworzących nowe więzi gospodarcze z kontrahentami zagranicznymi, wdrażających usługi innowacyjne, jak również łączących gospodarkę rynkową ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Wyróżniane są również produkty oferowane dla mieszkańców regionu w ramach działań podejmowanych we współpracy z samorządem terytorialnym. Hermes to posłaniec greckich bogów – starożytny patron handlu, bogactwa i kupców. Róg obfitości obdarzał każdego swego posiadacza nieskończonymi dobrami – zgodnie z wolą Zeusa. W statuetce (dziele tyskiego rzeźbiarza Mariusza Chodorka) róg przywodzi na myśl również miasto – Tychy, w którego herbie widnieje róg myśliwski.

Statuetki przyznawane są przez Kapitułę w kategoriach dla najlepszej Firmy, Produktu i Usługi, a także Przedsiębiorcy Roku i Wybitnej Postaci Regionu, tj. osobistości woj. śląskiego, mającej największy wpływ zarówno na rozwój gospodarczy jak i społeczno-kulturalny regionu. W trakcie Gali przyznawane są również odznaczenia państwowe, samorządu wojewódzkiego oraz gospodarczego.

Wyróżnienie nagrodą „Hermesa” stanowić ma dla śląskich przedsiębiorców oznakę sukcesu, prestiżu oraz rekomendację ułatwiającą nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz gospodarczych na rynku lokalnym, wojewódzkim i międzynarodowym. Wyróżnienia przyznane są najbardziej prężnym i wyróżniającym się przedsiębiorcom ze sfery przemysłu, handlu czy usług. Kryteria oceny to m.in. dynamika rozwoju firmy, innowacyjne rozwiązania, sukcesy odnoszone na rynku lokalnym i narodowym.

Wyróżnienia w kategorii Firma otrzymał Voltar System Sp. z o.o. oraz RoTec Polska za innowacyjne systemy diagnostyczne maszyn i urządzeń. Nagroda główna trafiła do Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o. W kategorii Produkt wyróżniono MASTER – Odpady i Energia Sp. z o.o. za nowoczesną instalację zagospodarowania odpadów komunalnych i Bank Zachodni WBK S.A. za program rozwoju i wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw „Firmowe Ewolucje”. Nagrodę główną otrzymał Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach za nowoczesne centrum kultury „Mediateka”.

W kategorii Usługa wyróżnienia otrzymały Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe Drokan-1 Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Projektowe Drokan-2 Jan Nogalski za wieloletnią działalność na regionalnym rynku remontowo-budowlanym. Nagroda główna trafiła do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. za wysokiej jakości usługi transportu miejskiego oparte o ekologiczne rozwiązania.

W kategorii Ekspansja Rynkowa wyróżnienie otrzymała spółka PEPE Designe za kreatywność i dynamiczny rozwój. Nagrodę główną otrzymała Anna Dziubek, właścicielka firmy By Dziubeka – Biżuteria modowa za dynamiczny rozwój w branży modowej i ekspansję na rynki zagraniczne.

Nagrodę główną w kategorii Przedsiębiorca Roku otrzymał Piotr Wojaczek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za rozwój strefy ekonomicznej i promocję potencjału inwestycyjnego regionu. W trakcie Gali wyróżnia się również wybitne osobistości województwa śląskiego, mającej największy wpływ zarówno na rozwój gospodarczy jak i społeczno-kulturowy regionu. Statuetkę w tej kategorii odebrał Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach – za wybitny wkład w rozwój gospodarczy Śląska i promocję przedsiębiorczości.

Podczas Gali wręczono nagrody specjalne Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach w kategorii Promotor Miasta. Nagroda główna trafiła do Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy – AUKSO, a wyróżnienie otrzymał Tyski Klub Golfowy.

W trakcie Gali wręczono również odznaczenia samorządu wojewódzkiego. Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego odebrał prof. Marek Szczepański, a Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymała Małgorzata Mazur.

W Gali Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości wzięło udział blisko pół tysiąca zaproszonych gości ze świata biznesu, kultury, polityki oraz mediów. Wśród zaproszonych byli m.in. posłowie do Parlamentu Europejskiego i krajowego, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i miejskiego, przedsiębiorcy, ludzie kultury. Uroczystość uświetnił występ zespołu Big Belfer Band, który swoim brzmieniem przypomina amerykańskie orkiestry z lat 40. i 50. XX wieku. Gala współfinansowana była ze środków budżetu samorządu Województwa Śląskiego.

Galeria:

 

Sponsor Główny:

Bank Zachodni WBK SA

Serdeczne podziękowanie za pomoc w organizacji gali dla firm:

PHU „POTOCZAK” Stanisław Potoczak, Mercedes Benz Sosnowiec Sp. z o.o., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA, Oriens Development Sp. z o.o., Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu, Hager Polo Sp. z o.o., ACE Instal sp. z o.o., Ecebud Sp. z o.o., HUF Polska Sp. z o.o., EC Będzin Sp. z o.o., Energoterm Sp. z o.o., 3S SA, NDI Tychy, Ekoland Sp. z o.o., Kompania Piwowarska SA, RCGW SA, CONCRET Spółka jawna. Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe, Restauracja „U Przewoźnika”, Miejskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Teatr Mały w Tychach, Agencja Ochrony Mienia i Usług Detektywistycznych ALAN, Noma Residence Sp. z o.o.

Gala jest współfinansowana ze środków budżetu samorządu Województwa Śląskiego.

Patronaty medialne:

Tygodnik Twoje Tychy, Górnośląski Tygodnik Regionalny „Echo”, Dziennik Zachodni, Strefa Biznesu, Miesięcznik EUROPERSPEKTYWY, TVP Katowice, portale: tychy.pl, naszemiasto.pl